Turun Eurooppa-foorumi 2018

Schuman-seura oli mukana järjestämässä 1. kansallista Turun Eurooppa-foorumia, joka järjestettiin Turussa 30.8.-1.9.2018. Tapahtuma oli menestys, kooten suomalaisen Eurooppa-keskustelun kehtoon lähes pari tuhatta aiheesta kiinnostunutta kävijää.

Turussa elo-syyskuun vaihteessa järjestetty ensimmäinen Turun Eurooppa-foorumi yllätti järjestäjät myönteisesti. Korkeatasoista ohjelmaa oli toteuttamassa pari sataa Eurooppa-asiantuntijaa ja kävijöitä foorumin eri tapahtumissa riitti lähes parin tuhannen ihmisen verran. Järjestäjät näkevätkin tapahtuman vakinaistamiselle erinomaiset edellytykset ja katsetta ollaan suuntaamassa jo vuoden 2019 foorumiin. (Lue lisää Eurooppa-foorumin sivustolta).

Eurooppa-foorumin tapahtumia striimattiin laajasti ja tallenteita pääset katselemaan täällä.

Eurooppa-tori tarjosi monelaista ohjelmaa Eurooppa-nälkäisille!

[huge_it_slider id=”6 ”]

 

Vuoden 2018 foorumissa Schuman-seura vastasi kansalaisjärjestöjen, yhdistysten ja muiden kolmannen sektorin toimijoiden yhdessä toteuttaman Eurooppa-torin koordinoinnista. Torilla eri toimijat esittelivät omaa Eurooppa-toimintaansa, järjestivät monipuolista lavaohjelmaa sekä jakoivat tietoa Euroopasta ja Euroopan unionista. Tapahtuman aikana torilla oli ajoittain melkoinen kuhina, kun paikalle saapuneet kansalaiset seurasivat kiinnostavaa lavaohjelmaa tai keskustelivat vilkkaasti torilla esittäytyneiden toimijoiden edustajien kanssa.

Katse tulevaan!

Schuman-seura on sitoutunut olemaan mukana vuoden 2019 Turun Eurooppa-foorumin järjestämisessä. Vuosi 2019 on Euroopan supervuosi, järjestetäänhän silloin paitsi Euroopan parlamentin vaalit toukouussa, valitaan uusi komissio sekä saadaan Suomen hoidettavaksi EU:n puheenjohtajuuskausi vuoden 2019 jälkimmäisellä puoliskolla. Isoja kysymyksiä liittyy mm. EU:n tulevaan rahoituskehykseen, joten vuoden 2019 aikana kannattaa pysyä mukana keskusteluissa.

Schuman-seura tulee vuoden 2019 aikana olemaan mukana laajasti Eurooppa-keskusteluissa niin tapahtumien kuin julkaisujenkin muodossa. Helpoiten pysyt ajan tasalla liitymällä seuran jäseneksi , tilaamalla uutiskirjeemme (lomake löytyy tältäkin sivulta) tai seuraamalla meitä Twitterissä ja Facebookissa.